Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia optymalnego wykorzystania naszego serwisu.
Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.

TPD to mój dom, moje życie, moja przyjaźń…

100 lat TPD, a Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Warszawa Mokotów obchodzi 55 rocznicę działalności Świetlicy Środowiskowej przy ul. Konduktorskiej 17.

W 1961 roku czasową siedzibą dla powołanego TPD było pomieszczenie przy ul. Odyńca 69.

Przy ul. Konduktorskiej 17 po Powstaniu Warszawskim z dwupiętrowego budynku pozostał zrujnowany parter. Mieszkańcy, działacze społeczni, fundatorzy solidaryzują się i pilnie podejmują decyzję: „robimy odbudowę pozostałego po zgliszczach parteru, przygotowujemy teren zieleni z przeznaczeniem na świetlicę dla okolicznych, zestresowanych dzieci, pozostających na ulicy”. Przyjęte hasło! Prace nabierają tempa.

W 1964 r powstała pierwsza świetlica, a pracę w niej obejmuje nieżyjąca już śp. Marta Dannenberg i śp. Stanisław Pawluk.

Pierwszym fundatorem włączając się w dalszą działalność TPD był śp. Stefan Ożdżyński właściciel pierwszego po wojnie składu materiałów budowlanych „Ogniwo”, ul. Puławska 41.

W kolejnych latach otwierają się pod skrzydłami TPD nowe świetlice środowiskowe, które zapewniają dzieciom opiekę, bezpieczeństwo, wykształcenie, prawdziwy dom i nie jedno spełnione marzenie.

To TPD w tak trudnych czasach zapewniało dzieciom wszystko. Mokotów opiekował się 12 świetlicami. Z chwilą podziału terytorialnego ilość świetlic przeszła do macierzystych Dzielnic.

Po uszczupleniu placówek przy Zarządzie Mokotowskim pozostały cztery świetnie funkcjonujące świetlice. Ale sercem zawsze była świetlica przy ul. Konduktorskiej 17.

W naszej świetlicy przy ul. Konduktorskiej 17 odbywały się codzienne zajęcia pozaszkolne (trwa to nadal), dożywianie, szeroki wachlarz kółek zainteresowań, organizowane były wycieczki, obozy, wystawy, bardzo duże kolonie letnie (około 360 dzieci), turnieje, Wieczory Wigilijne, Śniadania Wielkanocne, paczki świąteczne.

- Tu działała Filia TV PORION – pod kierownictwem Haliny Opalach i Andrzeja Frajndta.

- Organizowane były białe niedziele przy współpracy ze Służbą Zdrowia.

- Tu powstał zespół wokalno-muzyczny „PANDA” później zmienił nazwę na „EJA”. Zespól występował przez długie lata.

- Powstał również zespół taneczny PROMYKI pod patronatem Zespołu PROMI

- Organizowane były liczne bardzo duże imprezy okolicznościowe. Występowały znane zespoły profesjonalne i dziecięce.

- Organizowany był obóz dla najuboższych dzieci, które pozostały w wakacje w mieście. Nasi instruktorzy obeszli podwórka, gdzie przy „trzepakach” bawiły się dzieci. Na SOS – natychmiast zorganizowano wyjazd.

- Wielka powódź: to my pierwsi odpowiedzieliśmy na apel TVP:

SOS – powodzianie potrzebują natychmiastowej pomocy. Nocą wspólnie organizowaliśmy na naszym terenie przy ul. Konduktorskiej 17 miasteczko pod namiotami. Zbieraliśmy wszystko co spontanicznie przynosili mieszkańcy. Żywność, ubrania, sprzęt, wiadra, łopaty, śniegowce, koce, pościel, dosłownie wszystko. Najważniejsze było ratowanie dzieci ze szpitala we Wrocławiu. Otrzymujemy pilną informację od Przewodniczącej TPD Koła Bezglutenowego z Opola. Dzieci na diecie bezglutenowej głodne. Potrzebujemy pomocy!

Dzień i noc pracowały piekarnie. Nasi przedstawiciele wyjechali na ratunek. Firmy przewozowe przyłączyły się do nas. Wyjechały 43 ciężkie transporty.

Podziękowania od wdzięcznych mieszkańców i od ich władz szły w stronę Mokotowskiego TPD.

Akcja trwała przy pomocy Urzędu Dzielnicy Mokotów, ale też i przede wszystkim Telewizji, Radia, Krótkofalowców i Mieszkańców m.st. Warszawy.

- W świetlicy TPD przy ul. Konduktorskiej 17 na prośbę Fundacji Ambasady Świętego Mikołaja powstał Konsulat Ambasady Świętego Mikołaja. Przychodziły listy od dzieci z kraju, a my spełnialiśmy ich marzenia.

- Od Mokotowa rozpoczęła się Chrześcijańska Pomoc Rodzinie, którą przejął Pan Prezes Wiesław Kołak z TPD świetnie prowadząc ten program do końca. Sąsiadująca, zaprzyjaźniona z TPD Mokotów Rada Ekumeniczna z pastorem Tadeuszem Bikiem postanowiła włączyć TPD jako organizację sprawdzoną i godną zaufania.

- Podczas dużej centralnej imprezy nasi wychowankowie przy pomocy instruktorów oraz pomocy Ministerstwa zorganizowali wystawę 200 lat Hymnu Narodowego. Zainteresowanie mieszkańców, młodzieży, polityków i środków masowego przekazu przeszło naszą wyobraźnię

Wystawę zwiedził też m.in. Pan Premier Tadeusz Mazowiecki, podziwiając znajomość historii. Wystawa przeniesiona została do muzeum na Wybrzeżu. TPD Mokotów otrzymało piękny medal z wybitym napisem „Hasłem Wszystkich zgoda będzie i Ojczyzna nasza”.

- TPD Mokotów we współpracy z Urzędem Dzielnicy przyjął pierwszą rodzinę z Kazachstanu zapewniając dach nad głową, pracę, spokojny pobyt. Ciesząc się dobrą opinią i zasługami są już na Mokotowie 17 lat.

- TPD Mokotów od 16 lat prowadzi Ogólnopolską Charytatywną Akcję „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę” na terenie Warszawy i Mazowsza.

Wypowiedź Pani Zofii Różyckiej Kawalera Orderu Uśmiechu, długoletniego pracownika i prezesa TPD Warszawa Mokotów.

Świetlica Środowiskowa
Zofia Różycka
Barbara Ałdycka
ul. Konduktorska 17
tel. 17 (22) 841 19 44
tpd.warszawa.mokotow@neostrada.pl

Adres:

ul. Kredytowa 1A lok. 13

00-056 Warszawa

Siedziba Biura: ul.Marszałkowska 34/50,

00-554 Warszawa

Zobacz mapę
tel/faks 22-826-27-15, 22- 827-58-21,
22- 828-6274, 22-827-6646
tel Dział Dotacji 506 061 910
tel Dział Księgowości 504 198 924

Nr konta: 68 1240 6175 1111 0000 4564 8524

 

Godziny pracy

   • Przyjęcia interesantów:
   • poniedziałek -  czwartek 8.00-16.00
   • Piątek jest dniem bez interesantów.
   • Członkowie Prezydium dyżurują.
   • Poniedziałki i środy 9.00-12.00

PROJEKT FINANSUJE M.ST. WARSZAWA

Projekt finansuje miasto stołeczne Warszawa
© 2022 TPD - oddział mazowiecki. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Search