Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia optymalnego wykorzystania naszego serwisu.
Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.

Targówek

Środowiskowe Ognisko Wychowawcze Towarzystwa Przyjaciół Dzieci przy ul. Ogińskiego 1 w Warszawie działa od 1984 roku.

Do lutego 1985r. kierownikiem była p. Halina Wojtczak. Po niej do chwili obecnej kierownikiem jest Honorata Grzywacz. Od pierwszych dni działalności do dzisiaj do placówki uczęszczało 600 dzieci. Obecnie zapisanych jest 25 dzieci.

Praca w Ognisku skupia się na:

Codziennej pomocy w odrabianiu lekcji, pracy indywidualnej z dziećmi-wyrównywaniu zaległości edukacyjnych, przygotowaniach do sprawdzianów, klasówek, kartkówek dzięki czemu wszyscy podopieczni otrzymują promocje do następnej klasy.

Zagospodarowaniu czasu wolnego poprzez organizację różnorodnych zajęć, gier i zabaw, a są nimi: zajęcia teatralne, plastyczne, bajkoterapia, zajęcia z elementami socjoterapii, zajęcia rekreacyjno-sportowe, zajęcia twórcze. Zajęcia te pozwalają dzieciom rozwijać zainteresowania i uzdolnienia pod okiem specjalistów, a także przełamywać swoją nieśmiałość, uwierzyć w siebie.

Organizowaniu letniego i zimowego wypoczynku. Podczas ferii dzieci mają zorganizowane ciekawe wyjścia do: teatru, muzeum, na lodowisko, basen, do kina, kręgielni. W czasie wakacji przez 2 tygodnie jest akcja “Lato w Mieście”, a na drugie 2 tygodnie, w ramach podsumowania całorocznej pracy, dzieci wyjeżdżają na kolonie w różne regiony Polski.

Organizowaniu świąt i imprez okolicznościowych - dzieci wspólnie z pracownikami przygotowują programy słowno-muzyczne, które prezentują rodzicom, sponsorom i przyjaciołom Ogniska.

W Ognisku, realizowany jest projekt „Żółty Talerz”. Dzieci pod nadzorem wychowawcy i dietetyka przygotowują zdrowe posiłki. Poznają nowe smaki, warzywa, owoce. Ten projekt możemy realizować dzięki wsparciu Kulczyk Fundation. Na pikniku zorganizowanym w ramach programu wychowankowie przedstawili inscenizację „Zdrowo żyć”.

W ramach realizacji projektu Lokalny System Wsparcia na Targówku podopieczni uczestniczą w wycieczkach autokarowych do różnych miejscowości (Pułtuska, Sandomierza, Łodzi, Kielc, Chęcin, Żelazowej Woli). Byli też w Muzeum F. Chopina, Muzeum Żydowskim, Muzeum Powstania Warszawskiego, w Teatrze Narodowym, Teatrze Polskim, Teatrze Kamienica, Teatrze Roma. Zwiedzali Warszawę autokarem piętrowym, a w ramach zajęć rekreacyjno-sportowych uczestniczyli w zajęciach w Rozrywkowym Centrum Miasta Hulakula, Domu Zagadek i w parku linowym.

Dzieci uczestniczyły w konkursach plastycznych:

 • maskotka/gadżet Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111, zorganizowanym w ramach działań profilaktycznych „Uważni i Kreatywni”. W ramach konkursu z surowców wtórnych wykonano koło ratunkowe symbolizujące chęć niesienia pomocy. W konkursie zdobyliśmy II miejsce i otrzymaliśmy telewizor oraz power banki dla każdego dziecka.
 • maskotka TPD-z kolorowego filcu dziewczynka wykonały słońce z napisem STO LAT. Otrzymała wyróżnienie.

Zwyczajem na Targówku jest zaproszenie przez Radnych Dzielnicy podopiecznych Placówek Wsparcia Dziennego przed Świętami Wielkanocnymi i Bożym Narodzeniem na spotkania w Domu Kultury Świt lub Teatrze Rampa. Dzieci mają możliwość obejrzenia spektaklu, wspólnej zabawy, otrzymania paczki i poczęstunku.

Dzieci obdarowuje też świątecznymi paczkami Gwiazdor (wcześniej piszą list, w którym opisują co chciałyby otrzymać) oraz Kulczyk Fundation. Natomiast z okazji Dnia Dziecka podopieczni od lat uczestniczą w zabawie zorganizowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Helenów.

Pozyskiwane od sponsorów pomogły uzupełnić brakujące pomoce szkolne oraz środki higieniczno-czystościowe na wyjazd kolonijny.

Rodzicom/opiekunom mającym problemy wychowawcze i edukacyjne z dziećmi psycholog udziela indywidualnie wsparcia i rad oraz prowadzi warsztaty. Tematyka dostosowana jest do potrzeb rodziców. Dodatkowo Urząd Dzielnicy Targówek zorganizował dla nich spotkanie edukacyjne „Uważni rodzice”.

Dzięki doposażeniu z Urzędu Miasta zakupiono komputery, laptop i zabezpieczono je programami antywirusowymi. Wymieniono podłogi w pomieszczeniach, założono alarm, domofon. Zakupiono pomoce do zajęć (chusta klanza, karaoke), drabinę oraz 2 pawlacze.

Współdziałamy z OPS-em, samorządem lokalnym, policją, sądem, LSW ,WCPR, władzami Gminy dla dobra dzieci i rodziny. Spotykamy się na Zespołach Interdyscyplinarnych i szczegółowo omawiamy sytuację rodzin, proponując plan pomocy.

Środowiskowe Ognisko Wychowawcze Towarzystwa Przyjaciół Dzieci
ul. Ogińskiego 1
03-318 Warszawa
tel. 22 675 04 80
tpd.targowek@wp.pl

 

Adres:

ul. Kredytowa 1A lok. 13

00-056 Warszawa

Siedziba Biura: ul.Marszałkowska 34/50,

00-554 Warszawa

Zobacz mapę
tel/faks 22-826-27-15, 22- 827-58-21,
22- 828-6274, 22-827-6646
tel Dział Dotacji 506 061 910
tel Dział Księgowości 504 198 924

Nr konta: 68 1240 6175 1111 0000 4564 8524

 

Godziny pracy

   • Przyjęcia interesantów:
   • poniedziałek -  czwartek 8.00-16.00
   • Piątek jest dniem bez interesantów.
   • Członkowie Prezydium dyżurują.
   • Poniedziałki i środy 9.00-12.00

PROJEKT FINANSUJE M.ST. WARSZAWA

Projekt finansuje miasto stołeczne Warszawa
© 2022 TPD - oddział mazowiecki. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Search