Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia optymalnego wykorzystania naszego serwisu.
Warunki przechowywania i dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.

25 lat na Białołęce, 100 lat w Polsce

Z życia Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Zarząd Dzielnicowy Warszawa Białołęce

W 2019 roku mija 25 rocznica powołania Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, na terenie Białołęki i utworzenia pierwszej placówki TPD w Białołęce- Środowiskowego Ogniska Wychowawczego. Powołanie ogniska w nowo powstałej gminie – było wyrazem wielkiej wrażliwości i troski o los dzieci, ze strony ówczesnych władz – Burmistrza Jerzego Smoczyńskiego, Przewodniczącego Rady Gminy Jacka Kaznowskiego, wiceburmistrzów Arkadiusza Przybylskiego oraz śp. Pawła Teresiaka.

Cel powołania placówek TPD pozostaje niezmienny: profesjonalna, wszechstronna, skoncentrowana na potrzebach dzieci, wspierająca ich rozwój, rozumiejąca ich troski, budująca ich kreatywność - pomoc oraz wsparcie dzieci i ich rodzin, w każdej życiowej sytuacji, w której jest to możliwe.

Kadrę naszych placówek od lat stanowią Ci sami pedagodzy. Są to osoby, które wyróżnia pasja do bycia pedagogiem, profesjonalizm, ogromna sympatia do dzieci i wielkie serce, które jest otwarte dla każdego dziecka.

Zakres działalności naszej organizacji przedstawia się następująca:

 1. Prowadzenie 2 placówek- Środowiskowych Ognisk Wychowawczych.
 2. Prowadzenie Punktu Przedszkolnego „Promyczek.- ul. Marywilska 56 A ( 2,5 – 5 lat).
 3. Realizowanie Programu- „Łatwiejszy dostęp do wiedzy”- finansowanego i prowadzonego wespół z firmą L’OREAL. W ramach, którego realizowane są następujące zajęcia: nauka języka angielskiego, zajęcia informatyczne, spotkanie z zawodem.
 4. Przygotowywanie wraz z dziećmi posiłków.
 5. Pomoc w nauce.
 6. Prowadzenie w placówkach zajęć, socjoterapeutycznych, artystycznych, muzycznych, dramy, kulinarnych i wielu innych.
 7. Prowadzenie akcji św. Mikołaj- skierowanej do wszystkich wychowanków Ognisk.
 8. Organizowanie „Zimy w mieście” i „Lata w mieście”/zajęć wakacyjnych.
 9. Organizowanie kolonii- w tym roku po raz drugi w Grecji i zimowisk w górach.
 10. Organizowanie cyklicznie Programu; „Grupy Rodzinne”
 11. Prowadzenie konsultacji psychologicznych.

12.Organizowanie wyjść do kina, teatru, zoo i innych

Przez te prawie 25 lat, w naszych placówkach przebywało ponad tysiąc pięćset dzieci, na kolonie wysłaliśmy 1100 dzieci, na zimowiska pojechało z nami 480 dzieci. Najmłodsi nasi wychowankowie mają 3 latka, najstarsi to licealiści. Najstarsi nasi absolwenci, to dziś prawie 40 latki. Czas płynie, a my jesteśmy dumni z naszych wychowanków. Dziś wielu z nich skończyło szkoły wyższe, mają zawody i szczęśliwe rodziny, co dla nas stanowi najważniejsze i największe osiągnięcie.

Jesteśmy bardzo blisko sytuacji rodzinnych, osobistych naszych podopiecznych. Przeżywamy razem z nimi ich radości i chwile trudne. Nasze placówki stanowią dla nich miejsca, w których można czuć się jak w domu. Tak o nich mówią nasze dzieci. To także miejsca wielokulturowe. Kilka lat temu wśród naszych wychowanków były dzieci z Czeczeni. Obecnie w naszym gronie są dzieci z Wietnamu. Uczymy dzieci tolerancji, akceptacji i serdeczności do każdego człowieka, bez względu na jego pochodzenie, status społeczny, czy jakąś inność. Ważne jest dla nas to, aby dzieci coraz lepiej się uczyły, ale też uczymy dzieci jak być ważnym dla siebie i uważnym na innych.

W związku z naszym jubileuszem 25 lat pragniemy przedstawić po krótce naszą historię:

1994 r. – Powołanie Zarządu Gminnego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci (TPD) Warszawa Białołęka.

1994 r. – Otwarcie Pierwszego w Białołęce Środowiskowego Ogniska Wychowawczego(Ś.O.W.) TPD przy ul. Marywilskiej 56 A

1995 r. – Otwarcie 2 placówki w Białołęce Ś.O.W.TPD przy ul. Ciupagi 2

1995 r. – Pierwsze Akcje „Lato w Mieście” w Ś.O.W. TPD przy ul. Ciupagi 2

1996 r. – Pierwsze kolonie organizowane przez Zarząd Gminny TPD Warszawa Białołęka

1996 r. – Otwarcie 3 placówki w Białołęce Ś.O.W. TPD przy ul. Atutowej 13

2002 r.. – Zmiana nazwy z Zarządu Gminnego na Zarząd Dzielnicowy TPD Warszawa Białołęka w związku z powołaniem Dzielnic w Warszawie

2002 r. – Pierwsze Zimowisko Narciarskie organizowane przez Zarząd Dzielnicowy TPD Warszawa Białołęka

2008 r.- Powstanie Punktu Przedszkolnego „Promyczek”, przy ul. Marywilskiej 56 A

2004r. - Pierwsze Zajęcia Profilaktyczne dla Rodziców z Małymi Dziećmi

2009 r. – program: „Łatwiejszy dostęp do wiedzy ”Sponsorowany przez Firmę L'Oréal Polska, darmowe lekcje języka angielskiego i informatyki.i inne .

2016r. – Otwarcie placówkiw Białołęce Ś.O.W. TPD przy Pl. Światowida 3

2016 r. – Pierwsze Grupy Rodzinne w Ś.O.W. TPD przy Pl. Światowida

Z inicjatywy dzieci z Ognisk, psychiatra dziecięca Irena Kornatowska w roku 2005 otrzymała Order Uśmiechu.

Obecnie mamy dwie placówki w Białołęce oraz Punk Przedszkolny:

 • Środowiskowe Ognisko Wychowawcze nr przy ul. Marywilskiej 56 A, tel: 676-91-65,
 • Punkt Przedszkolny Promyczek przy ul. Marywilskiej 56 A, do którego uczęszcza 14 dzieci, tel. 676-91-65
 • Środowiskowe Ognisko Wychowawcze przy Pl. Światowida 3 tel. 22 614 20 23

Zapraszamy do naszych placówek słowami naszych uczestników:

Właśnie tak myślę

( autor wychowanka lat 11 Ś.O.W. TPD przy ul. Marywilskiej 56 A)

…Gdy przychodzę do Ogniska i kolegów swych spotyka,

Czuję, że zabawa jest już bliska.

Po co w domu nudzić się, kiedy wolny czas się znajdzie?

Są różne wyjazdy, kolonie i zimowiska.

Dzięki nim poznasz dzieci z innego Ogniska.

Więc namawiam Was serdecznie, póki jeszcze czas,

Przyjdźcie do Ogniska, chociaż jeden raz.

ZAPRASZAMY!!!

Na pewno Wam się spodoba

Przedstawiamy szerzej naszą Pierwszą Placówkę –

Środowiskowe Ognisko Wychowawcze przy ul. Marywilskiej 56 A.

 

30 grudnia 1994 roku dzięki staraniom władz Gminy Białołęka, Zarządowi Mazowieckiego Oddziału TPD oraz Pani Beacie Ciejce -Prezes TPD Białołęka, zostało otwarte Środowiskowe Ognisko Wychowawcze Towarzystwa Przyjaciół Dzieci przy ul. Marywilskiej 56 A, niespełna po 2 miesiącach, od powołania Zarządu Dzielnicowego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Białołęce. Placówka od 25 lat, nieprzerwanie działa na rzecz mieszkańców, szczególnie tych najmłodszych i ich rodzin. Obecnie jest jedną z trzech placówek wsparcia dziennego na terenie Białołęki, której główny program finansuje Białołęcki Wydział Spraw Społecznych i Zdrowia. Początkowo placówka mieściła się w jednym 44 m pomieszczeniu. Z czasem dzięki przychylności władz i wielkiej serdeczności Zarządu Gospodarowania Nieruchomościami, pozyskaliśmy dodatkowe pomieszczenia. Dziś zajmuje cały budynek przy ul. Marywilskiej 56 A. Mamy dwie duże sale, gdzie odbywają się zajęcia tematyczne z dziećmi np. bajkoterapia, warsztaty plastyczne, socjoterapia, zumba, dogoterapia, i oczywiście odrabianie lekcji i wiele innych Dzięki stałej współpracy z Kołem PZW nr 39 W-wa Białołęka, mamy przyjemność uczestniczyć w warsztatach przyrodniczo ekologicznych, organizowanych przez koło, z nauką wędkarstwa. W dwóch mniejszych salach, prowadzona jest nauka języka angielskiego, polskiego dla dzieci z Wietnamu i informatyka. W kuchni odbywają się warsztaty kulinarne oraz codzienne przygotowywanie posiłków dla dzieci. Od 20 lat otrzymujemy dar- pysznego chleba, od Żerańskiej Spółdzielni Piekarsko Ciastkarskiej. Gdy czasy były bardzo skromne finansowo, w naszej placówce zawsze wiedzieliśmy, że jak mamy chleb, to i znajdzie się coś do niego. Od 2011 realizowany jest również program: „Łatwiejszy dostęp do wiedzy”. Program ten, to ogromne wyróżnienie dla TPD Białołęka przez firmę L’OREAl, która jest jego pomysłodawcą i sponsorem. W ramach programu w placówce dzieci i młodzież korzystają, między innymi z darmowych lekcji z języka angielskiego i informatyki.Placówka jest dostosowana do potrzeb wszystkich jej uczestników od 3 roku życia do 18. Dalego są zabawki, małe i duże stoły, stół do ping- ponga, gry dla młodszych i starszych, komputery, miękkie siedziska, kolorowy dywan… A co niezwykle ważne, nasi pedagodzy są zawsze gotowi, na prowadzenie rozmów z dziećmi i rodzicami, gdy tylko zajdzie taka potrzeba.

Placówka charakteryzuje się wielką otwartością na potrzeby dzieci i ich rodzin. Od samego początku była placówką wielokulturową, wieloreligijną i wielonarodowościową. Cały czas ewoluowała. I tak początkowo najmłodsze nasze dzieci miały 6 lat, najstarsze 15. Wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców Białołęki, zaczęliśmy prowadzić zajęcia dla mam z małymi dzieci do lat 6. Działania te przerodziły się w Punkt Przedszkolny „Promyczek”, który pracuje pod tym samym adresem do dziś. Oferta ogniska została poszerzona, również o program dla dzieci starszych - do ukończenia szkoły średniej. Tak zróżnicowany wiek uczestników, a także atmosfera na zajęciach sprawia, że „Ognisko” Marywilska, funkcjonuje jak wielopokoleniowa rodzina.  Największą rekomendacją naszej pracy z dziećmi w placówce, jest fakt, że obecnie do Ogniska przychodzi, już drugie pokolenie, które stanowią dzieci pierwszych wychowanków placówki.

Środowiskowe Ognisko Wychowawcze Towarzystwa Przyjaciół Dzieci przy ul. Marywilskiej 56 A jest czynne przez cały tydzień od poniedziałku do czwartku od godz. 13: 30 do 19: 00 i w piątki od 13: 00 do 18: 00, Punkt Przedszkolny „Promyczek” zaprasza codziennie od godz. 7: 30 do 16:00.

www.tpdbialoleka.org.pl

 • Środowiskowe Ognisko Wychowawcze TPD

nr 1 ul. Marywilska 56 A Tel. 22 676 91 65, tpd.marywilska@wp.p

 • Środowiskowe Ognisko Wychowawcze TPD

nr 2 pl. Światowida 3 Tel. 22 614 20 23, 570 300 783, tpd.plswiatowida@gmail.com

 • Punkt Przedszkolny TPD „PROMYCZEK”
 1. Marywilska 56 A Tel. 22 676 91 65

Aktualności

Adres:

ul. Kredytowa 1A lok. 13

00-056 Warszawa

Siedziba Biura: ul.Marszałkowska 34/50,

00-554 Warszawa

Zobacz mapę
tel/faks 22-826-27-15, 22- 827-58-21,
22- 828-6274, 22-827-6646
tel Dział Dotacji 506 061 910
tel Dział Księgowości 504 198 924

Nr konta: 68 1240 6175 1111 0000 4564 8524

 

Godziny pracy

   • Przyjęcia interesantów:
   • poniedziałek -  czwartek 8.00-16.00
   • Piątek jest dniem bez interesantów.
   • Członkowie Prezydium dyżurują.
   • Poniedziałki i środy 9.00-12.00

PROJEKT FINANSUJE M.ST. WARSZAWA

Projekt finansuje miasto stołeczne Warszawa
© 2022 TPD - oddział mazowiecki. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

Search