TPD pomaga w czasie Świąt Bożego Narodzenia

Świetlice, ogniska oraz bezpłatny i anonimowy Telefon i czat zaufania dla dzieci i młodzieży Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w okresie Świąt Bożego Narodzenia
Towarzystwo Przyjaciół Dzieci zwraca uwagę dorosłych na trudną świąteczną sytuację dzieci, których opiekunowie z różnych powodów nie potrafią zapewnić im właściwej, troskliwej opieki. Tym dzieciom nie wystarczy przekazanie puszystej maskotki. Potrzebna jest im nasza uwaga, nasz empatyczny czas. Zainteresowanie, przytulenie. Bycie blisko, bycie dostępnym i uważnym. My dorośli winniśmy pamiętać, że Święta bez poczucia bezpieczeństwa, Święta bez troskliwych bliskich dzieci nie cieszą.
Nie wszystkie dzieci czekają i cieszą się na święta, nie wszystkie dzieci lubią święta. Dla wielu z nich jest to trudny bądź wręcz najsmutniejszy czas w roku.
Są dzieci, którym Święta kojarzą się z nieprzewidywalnym zachowaniem dorosłych, którego się boją, zimnem, niedojadaniem, ukrywaniem się u sąsiadów, uciekaniem na ulicę, kiedy w domu dzieje się źle. Dla tych dzieci Święta to tylko marzenia o ubieraniu choinki, prezentach, wspólnym spokojnym czasie z rodzicami i rodzeństwem i smakowaniu pyszności.
Są także i takie, które doświadczyły straty, żałoby i czas Świąt mocno o tym im przypomina. Pojawia się poczucie głębokiego osamotnienia, krzywdy, przytłaczający smutek i żal. Nic wtedy nie cieszy.


A tymczasem Święta coraz bliżej! Stąd nasze przypomnienie i nasze zaproszenie!
Jeśli potrzebujesz rozmowy, wysłuchania – zadzwoń. Również w pierwszy i drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia czynny będzie bezpłatny i anonimowy Telefon i czat zaufania dla dzieci i młodzieży Towarzystwa Przyjaciół Dzieci 800 119 119.
Jeżeli nie chcesz lub nie możesz swobodnie rozmawiać, napisz na czat zaufania na stronie 800119119.pl
Ponadto, TPD zaprasza dzieci do swoich placówek – świetlic i ognisk TPD w całej Polsce.
W nich możecie porozmawiać o wszystkim, zwłaszcza o emocjach, których doświadczacie, kiedy np. nie możecie spędzać świąt tak, jak o tym marzycie. Tu czeka na Was przyjazna osoba i inne dzieci, których sytuacja życiowa też nie jest łatwa. A także choinka, świąteczne łakocie, święty Mikołaj czy wspólne śpiewanie kolęd.
Wykaz placówek TPD w Warszawie i województwie mazowieckim znajdziesz na stronie
www.tpd-maz.org.pl

Pomóż dzieciom

Już teraz możesz pomóc naszym  Podopiecznym.

Pozostałe aktualności