Zbiórka Przyborów Szkolnych, Zabawek I Odzieży Dla Dzieci

Stowarzyszenie TPD

Koło Przyjaciół Dzieci Mongolskich Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Zarządu Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego organizuje zbiórkę przyborów szkolnych, zabawek i odzieży dla dzieci i serdecznie zachęca do jej wsparcia.

Zebrane rzeczy zostaną wysłane do Mongolii i przekazane do wybranej placówki opiekuńczo-wychowawczej działającej na rzecz dzieci wykluczonych, doświadczonych ubóstwem i przemocą.

Mongolia to kraj 5-cio krotnie większy od Polski, ale zamieszkany tylko przez 3,5 mln ludzi, z których połowa mieszka w stolicy kraju, Ułan Bator. Kraj raczej mało nam znany, kojarzący się głownie z Czyngis Chanem i ekspansją Mongołów w XIII wieku. Przemiany ustrojowe, polityczno-gospodarczo-ekonomiczne w Mongolii i wynikająca z nich trudna sytuacja socjalno-społeczna spowodowała, że powstała liczna grupa rodziców, która nie radzi sobie z wywiązywaniem się z funkcji opiekuńczo-wychowawczej w stosunku do swoich dzieci. Tradycyjny nomadyczny styl życia zanika, a wokół miast tworzą się skupiska ubóstwa. Jak zawsze w trudnych społecznie i ekonomicznie okresach, najbardziej pokrzywdzeni są najsłabsi, w tym dzieci. Mongolia nie nagłaśnia swoich społecznych problemów, dlatego trudno znaleźć ją na listach państw objętych specjalnymi międzynarodowymi działaniami wsparciowymi i finansowymi. Uwarunkowania historyczne z sąsiadami, tj. Rosją i Chinami powodują, że pomoc tych rozwiniętych państw jest wybiórcza i uwarunkowana polityczno-ekonomicznie. Mongolia cały czas stara się utrzymać swoją niezależność, stąd jej starania o nawiązanie współpracy z innymi krajami, w tym z Unii Europejskiej. Mało kto wie, że Polska jest dla Mongolii drugim europejskim partnerem handlowym (pierwszym są Niemcy), a w Polsce wykształciło się i nadal kształci sporo obywateli Mongolii.

Nasze stowarzyszenie od 2 lat prowadzi Koło, które podejmuje współprace i akcje wsparciowe na rzecz potrzebujących dzieci w Mongolii. Dobre praktyki warto rozwijać.

Nie tak całkiem dawno jako kraj i naród byliśmy w bardzo trudnej sytuacji przemian ustrojowych i wtedy otrzymaliśmy pomoc od innych. Nadszedł czas, abyśmy my mogli podać dalej, przekazać to co kiedyś nam spontanicznie ofiarowano.

Dobrem trzeba się dzielić. Dobro też powraca.

Dlatego gorąco zachęcamy do wspierania tej akcji!

Zbiórka będzie prowadzona do 5 maja włącznie.

Dary (prosimy o możliwie nowe) można przynosić do biura TPD ZMOW w Warszawie przy ul. Marszałkowskiej 34/50, klatka III, domofon 99, w godzinach 8.00-16.00

Dla osób, które chciałyby finansowo wesprzeć organizację tego transportu podajemy numer konta:

59 1240 6175 1111 0010 5159 6498 w Banku PeKaO S.A.

Pomóż dzieciom

Już teraz możesz pomóc naszym  Podopiecznym.

Pozostałe aktualności